UNIMOIST G99P (GLYCERIN PHARMA GRADE 99%)
GENERAL INFORMATION
PRODUCT DESCRIPTION
| Property | Description |
|---|---|
Chemical Name Cas | Glycerin 56-81-5 |
| Trade Name | UNIMOIST G99P |
| Form | Viscous liquid |
| Color | Colorless |
| Odor | Odorless |
| Purity | >99% (Pharmaceutical Grade) |
APPLICATION AREAS
| Industry | Application |
| Personal Care | Creams, lotions, toothpaste, hair products |
| Cosmetics | Makeup, cleansers, toners |
| Pharmaceuticals | Syrups, topical formulations |
| Food Industry | Sweeteners, humectants, stabilizers |
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
| Molecular Weight | 92.09 g/mol |
| Boiling Point | ~290°C |
| Density (20°C) | 1.26 g/cm³ |
| Solubility | Water soluble |
| Refractive Index | ~1.472 (20°C) |
| Purity | >99% |
ADVANTAGES
High purity pharmaceutical-grade quality.
Excellent moisturizing and humectant properties.
Safe and non-toxic for cosmetic and food use.
Compatible with a wide range of formulations.
Stable and easy to handle.
PACKAGING / STORAGE
| Packaging Type | Storage Conditions |
| 25 kg drum | Store in a cool, dry place away from direct sunlight |
| 250 kg IBC container | Keep tightly sealed in original packaging |
SAFETY / USAGE
For external and internal use, depending on application.
Avoid contact with eyes in undiluted form.
Keep out of reach of children.
Store in a tightly sealed container.
Conduct compatibility tests before use in formulations.